مسیر خود را پیدا کنید


مسیر- انتخاب - لیلا کشاورز افشار

 

در طی دوران کارشناسی به واسطه ی رشته ی تحصیلیم، علوم کامپیوتر، فعالیت در زمینه های مختلفی اعم از برنامه نویسی، بازیسازی، تدریس و… را تجربه کردم. اما تقریبا هیچ یک از آنها، انتخابِ من برای شغلِ آینده ام نبود. چرا که لذتی که از انجام آنها عایدم میشد، به هیچ وجه به قدری نبود که مجابم به ماندن و ادامه دادن کند.

این روند تقریبا تا انتهای ترم اول در دانشگاه تهران، که در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش هوش مصنوعی در آن مشغول به تحصیل هستم، ادامه پیدا کرد تا اینکه زمانِ انتخابِ موضوع پایان نامه ام رسید، و من که استاد راهنمایم را در همان ماه های اول ترم(به دلیل علاقه ام به حوزه ی هوش مصنوعی و کار روی داده های تصویری) انتخاب کرده بودم، همفکری و جستجو برای انتخاب موضوع پایان نامه ام را هم، سریعتر از آنچه که باید شروع کردم.

از بین مباحث مطرح شده و همفکری هایی که با استاد راهنمای عزیزم، خانم دکتر هدیه ساجدی داشتم، تصمیم بر این شد که موضوع پایان نامه ام، چیزی پیرامونِ هوش مصنوعی در علومِ شناختی (که حتما بخشِ اعظمی از مطالب وبلاگم، پیرامون همین مطلب خواهد بود) باشد، که در بین موارد پیشنهاد و بحث شده نزدیکترین بود به علاقه ی من.

خوشحالم از این انتخاب و احساس رضایت از کاری که انجام میدهم را در تمام لحظه های این پنج-شش ماهی که از شروع فعالیت و پژوهشم در این زمینه میگذرد، به وضوح می بینم.

مساله ی مهمی که می خواهم در ادامه ی این مطلب به آن اشاره کنم، این است که این تصمیم، کمک زیادی در مشخص کردنِ آینده شغلی ام کرد. آشفتگی های ذهنی ای که مدتها به علتِ تصمیم گیری شغل و برنامه ی آینده ام داشته ام، بعد از این انتخاب کمتر شد و حذفِ موقعیت های کاری ای که برای آینده ی خودم متصور بودم اما علاقه چندانی به آنها نداشتم، حالا دیگر راحت تر و با رضایت بیشتری انجام می گرفت.
حالا دیگر باهمه ی خودم، به این یقین رسیده بودم که پژوهش در “مداخله ی تشخیصی و درمانی” و “هوش مصنوعی” از حوزه های کاربردی علوم شناختی، همه ی آن چیزیست که آرامش و رضایتِ موردِ انتظارم از “کار کردن” را به همراه خواهد داشت.

پژوهش در تصاویر MRI مغزی، که مجموعه داده ی مورد استفاده ی من در راستای پایان نامه ام است، فعالیتی ست که الان مشغولِ آن هستم و سعی می کنم به طور منظم، متدهای بکار گرفته شده و نتایج بدست آمده از پژوهش هایمان را با شما به اشتراک بگذارم. در ضمن، پروژه ای جذاب و مرتبط با این مقوله هم در حالِ کلید خوردن در آمولای است که حتما در این مورد هم بیشتر خواهم گفت.

 


یک دیدگاه بگذارید