واقعیت‌های جالبی راجع به مغز


 

مغز یکی از حیرت‌انگیزترین و پیچیده‌ترین آفریده‌هاست، که حجم کمی از بدن ما را اشغال می‌کند. در اینجا چند واقعیت جالب از این عضو پیچیده را بیان می‌کنیم که شاید دانستنشان خالی از لطف نباشد. مطالب این پست برگرفته از مقاله‌ای از سایت thehealthy است.

 

 

مغزِ شما درد را احساس نمی‌کند!

 

حتما اگر بشنوید که جراحان مغز قادر به انجام جراحی روی بیمارانِ بیدار و به هوش هستند، تعجب می‌کنید. اما جالب است بدانید که خودِ مغز فاقد گیرنده‌های درد است. حتی اگر مغز دارای لایه‌هایی از پوشش‌ها و رگ‌های خونی باشد که دارای گیرنده‌های درد هستند، خودش هیچ دردی را حس نمی‌کند. ماهیچه‌ها و پوست اطراف مغز نیز درد را حس می‌کنند، اما خودِ مغز نه. بنابراین نسبت دادن مسائلی مثل سر درد به دردِ ناشی از “مغز” کار اشتباهیست.

 

مغز خیلی حریص است!

 

با اینکه مغز شما فقط حدود 3 درصد از وزن کل  بدن شما را تشکیل می‌دهد، اما حدود 30 درصد از خونی که توسط قلبتان پمپاژ می‌شود را دریافت می‌کند! این نشان می‌دهد که مغز؛ در مقایسه با سایر نواحی به ظاهر مهمِ بدن، چقدر به توجه و پشتیبانی لازم دارد. بنابراین مغز مانند یک کودک نیازمند است، اما با این حال بسیار باهوش و کارآمد است.

 

بیشتر اوقات تقریبا از همه‌ی مغزتان استفاده می‌کنید!

 

اینکه ما از بخش کمی از مغزمان استفاده می‌کنیم تصور اشتباهی است. شاید این تصورِ اشتباه، به این خاطر شکل گرفته باشد که مغز آنقدر سازگار است که بعضی اوقات یک آسیب جزئی منجر به ایجاد مشکلات ظریفی در آن می‌شود. اما واقعیت این است که بخش اعظمی از مغز ما دائما در حال کار است. برای حس کردن، پردازش، فکر کردن، حرکت و حتی رویاپردازی کردن.

 

 

در هنگام خواب‌، امواج مغزی حتی فعال‌تر می‌شوند!

ممکن است فکر کنید که وقتی در خواب عمیق هستید، مغز شما خاموش و غیر فعال است. اما واقعیت چیزی غیر از این است. مغز شما وقتی که در خواب هستید، حتی به نسبت زمانی که در حال راه رفتن، صحبت کردن، غذا خوردن و فکر کردن هستید؛ کارهای بسیار بیشتری انجام می‌دهد. در زمان بیداری امواج آلفا و بتا فعالند و به هنگام خواب (به خصوص در مراحل اولیه) امواج تتا، که اتفاقا دامنه بیشتری از بتا دارد فعالند.

 

مغز بزرگسالان هنوز نورون‌های جدیدی ایجاد می‌کند!

در حالی که اکثر سلول‌های عصبی شما از بدو تولد همراهتان بوده‌اند و با افزایش سن، تعداد زیادی از انها از بین می‌روند، مغز شما هنوز هم نورونهای جدیدی ایجاد می‌کند. این نورون‌های عصبی جدید که به “نوروژنز” معروف است، برای یادگیری‌، حافظه و مقابله با استرس از اهمیت بسیاری برخوردار هستند؛ که شما می‌توانید به کمک خواب، ورزش و یک رژیم غذایی متعادل آن‌ها را تقویت کنید.

 

 

تقریبا نیمی از انرژی کودک، صرفِ تقویت مغزش می‌شود!

 

برای اینکه مغز در رده بالایی از کارایی قرار بگیرد، به مقادیر قابل توجهی انرژی نیاز دارد. این مساله در مورد خردسالانی که هنوز در حال یادگیری، پردازش و پیشرفت هستند، حتی با سرعت بیشتری صادق است. در سالهای پیش دبستانی‌، هنگامی كه رشد مغزی كودك سریع‌تر است‌، احتمالاً برای صرفه جویی بیشتر انرژی برای توسعه‌ی مغز، رشد جسمی آهسته‌تر می‌شود. و برعکس در دوران بلوغ‌، وقتی رشد بدنی سریعتر است‌، رشد مغز کندتر می‌شود.

 

ورزش به همان اندازه که برای بدن مفید است، برای مغزتان نیز مفید است!

 

یک سیستم قلبی و عروقی سالم، در واقع به معنای لوله کشی بهتر برای مغز است، که سلامت این سیستم هم تا حد زیادی به ورزش نیازمند است.

 

شما می‌توانید از طریق گوش‌تان “ببینید”!

 

 

توانایی مغز برای سازماندهی مجدد و تغییر خود در طول زندگی یک فرد، یک مساله‌ی واقعا قابل توجه است. یک مطالعه جالب، فعالیت مغزی افرادی را که نابینا به دنیا آمده‌اند و افرادی که بینایی طبیعی داشتند را با هم مقایسه کرد. آنها دریافتند که بخشی از مغز که به طور معمول مربوط به سیستم بینایی است، می‌تواند به جای ادراک دیداری، با پردازش اطلاعات صوتی خود را بازسازی کند. 

 

مناطق بصری مغز، درست پشت سرمان قرار دارند!

 

با توجه به اینکه چشمان شما در جلوی سر شما قرار دارد ، اما بخشی از مغز شما که مسئول بینایی است، لوب اکسیتیتال، درست در قسمت عقبی سر قرار دارد. به همین ترتیب، سمت چپ مغز، مسئول بینایی سمت راست شما و برعکس، بینایی سمت چپ توسط نیمکره‌ی راست مغزتان کنترل می‌شود. 

 

 

فعالیت مغز شما مثل اثر انگشتتان یکتا است!

 

تحقیقات نشان می دهد که فعالیت مغز فرد ممکن است به اندازه اثر انگشتش یکتا باشد. هر فردی می‌تواند هوش، بینش، شخصیت و در واقع “منِ” مختص به خودش را داشته باشد.

 

اندازه‌ی مغز شما از اندازه‌ی مغز اجدادتان کوچکتر است!

 

 این ممکن است یکی از ترسناک‌ترین واقعیت‌های مغز باشد! تحقیقات ثابت می‌کنند که مغز ما در حال کوچک شدن است. دانشمندان معتقدند که این مساله ممکن است به این واقعیت مربوط باشد که متوسط ​​اندازه بدن انسان نیز در طول 10،000 سال گذشته از نظر اندازه کوچک شده است.

 

هنگامی که بیدار هستید، مغز شما انرژی لازم برای روشنایی یک لامپ کم مصرف را تولید می‌کند!

 

به گفته دانشمندان، یک روبات با پردازنده‌ای که به اندازه مغز انسان هوشمند است، به حداقل 10 مگاوات برق نیاز دارد تا به درستی کار کند. سلول‌های عصبی در مغز، برق کافی برای روشن کردن یک لامپ را ایجاد می‌کنند! 100 میلیارد سلول این میزان انرژی را تولید می‌کنند. مغز شما خیلی سریع کار می‌کند. سریع‌تر از بزرگترین رایانه جهان. مثلا اطلاعاتی که از بازوها و پاها به مغز شما می‌رود‌، با سرعت 150 مایل در ساعت حرکت می‌کنند!

اولین عضوی از بدنتان که سرما را حس می‌کند مغزتان است!

 

در واقع این مغز شما است كه افت دما را تشخیص می‌دهد. مغزتان در تلاش برای نجات شما از یخ زدگی تا مرگ، هنگامی که احساس افت دما در بدنتان می‌کند، وارد عمل می‌شود.

 

 

بیشترِ حجمِ مغز شما از چربی تشکیل شده است!

 

بله! کلاه تفکرِ شما چرب‌ترین بخش بدن شما است، و حداقل 60 درصد حجم کل مغز از چربی تشکیل شده است. به همین دلیل یک رژیم غذایی سرشار از چربی‌های سالم مانند امگا 3 و امگا 6 برای سلامت مغز و سلامت کلی بدن ضروری است. چربی، دیواره‌های سلولی را در مغز تثبیت می‌کند‌، باعث جذب و ذخیره ویتامین‌های محلول در چربی در جریان خون و کاهش التهاب می‌شود و به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا به درستی عمل کند.

 

 

با افزایش سن، بخشی از مغز ما وجود دارد که همچنان دست نخورده باقی می‌ماند!

 

همانطور که بسیاری از تمدن‌ها گفته‌اند، افراد مسن به دلیل تجربه خود، بیشتر می دانند، حتی اگر حافظه‌ی آن‌ها خوب نباشد . با توجه به افزایش سن و پیری، ذهنی که همچنان فعال باشد و تمرین و ورزش روزانه انجام دهد، زوال و سقوط را تجربه نمی‌کند. اگر سالخوردگان تمرینات ذهنی انجام دهند، ممکن است حتی هوش آنها بالا نیز برود.

 

ظرفیت ذخیره‌سازی مغز شما تقریبا نامحدود است!

 

در مغز شما، محدودیتِ دانستنِ بیش از حد، یا یادگیری آنقدر زیاد که منجر شود نتوانید اطلاعات بیشتری را حفظ کنید وجود ندارد. مغز شما مانند شیوه‌ی ذخیره‌سازی داده‌ها در رایانه یا تلفن هوشمند عمل نمی‌کند. اگرچه عواملی مثل کمبود خواب می‌تواند بر توانایی مغز شما در ایجاد خاطرات تأثیر بگذارد‌، اما واقعیت این است که مغز قدرت بی‌پایانی در ذخیره‌سازی داده دارد. 

یا از مغزت استفاده کن یا آن را دور بیانداز!

 

مغز شما هم مانند ماهیچه است. شما می‌توانید ذخیره شناختی یا توانایی ذاتی مغز خود برای انجام کارها را از طریق انواع یادگیری و یا از طریق تجربیات جدید، بالا ببرید. افرادی که دارای یک ذخیره شناختی قوی‌تر و سالم‌تر هستند، توانایی مقابله با حوادث غیرمترقبه زندگی را دارند.

 

کمبود خواب از جهات مختلفی می‌تواند بر مغز تأثیر بگذارد!

 

مطالعات نشان می‌دهند که 7 تا 9 ساعت خواب خوب در طول یک شبانه روز، برای مغز لازم است. بدن و مغز شما برای عملکرد صحیح، حفظ حافظه و واکنش به موقع، به استراحت نیاز دارد. هنگامی كه فرد استراحت مناسبی در شب نداشته باشد حياتش دچار اختلال می‌شود. کمبود خواب سلول‌های مغزی را می‌کشد و  می‌تواند بر شناخت، قضاوت یا زمان واکنش او تأثیر بگذارد.

 


2 دیدگاه

 • عمار
  عمار | 24 آبان, 1398

  با سلام
  خانم مهندس کشاورز افشار
  بسیار اطلاعات بنده رو در خصوص مغز افزایش دادید
  بسیار سپاس گزارم
  با آرزوی توفیق روز افزون شما

  پاسخ
  • لیلا کشاورز افشار
   لیلا کشاورز افشار | 26 آبان, 1398

   با سلام و ادب.
   ممنون از حسن توجه شما…

   موفق باشید

   پاسخ

یک دیدگاه بگذارید